Munad

 

12 põhjust, miks munad on ühed kõige tervislikumad toiduained, mida toidusedelisse lisada

Munad tugevdavad teie tervist. Need sisaldavad rohkelt aminohappeid, antioksüdante ja rauda. Ärge piirduge vaid munavalgetega, kuna munakollased sisaldavad rasva vastu võitlevat toitainet koliini. Seega võib terve muna söömine aidata teil isegi kaalus alla võtta.

Tugevdate oma immuunsüsteemi – kui te ei soovi riskida nakkus- või viirushaigusesse haigestumise või haigeks jäämisega, lisage oma igapäevasesse toidusedelisse üks-kaks muna. Vaid üks suur muna sisaldab peaaegu veerandit (22%) teie soovituslikust päevasest seleenikogusest. See toitaine toetab teie immuunsüsteemi ja reguleerib kilpnäärmehormoonide taset. Munad on eriti kasulikud lastele. Kui lapsed ja noorukid ei saa piisavalt seleeni, võib neil tekkida Keshani tõbi või Kashin-Becki haigus, mis mõjutavad südame-, luude ja liigeste tervist.

Parandate oma organismi kolesterooli profiili – peaaegu kõik teavad kolesterooli kohta kolme fakti: 1) kõrge kolesteroolitase on halb; 2) olemas on head ja halba tüüpi kolesterool; 3) munad sisaldavad rohkesti kolesterooli. Arstidele teeb üldjuhul kõige enam muret „hea“ kolesterooli (HDL) ja „halva“ kolesterooli (LDL) vahekord. Üks suur muna sisaldab 212 mg kolesterooli, ent see ei tähenda, et munade söömine tõstab veres „halva“ kolesterooli taset. Organism toodab pidevalt ise kolesterooli ning suur hulk tõendeid viitavad sellele, et munad võivad tegelikult organismi kolesterooli profiili parandada. Kuidas? Munad suurendavad HDL-kolesterooli taset ja LDL-kolesterooli osakeste suurust.

Vähendate südamehaiguste esinemise ohtu – LDL-kolesterool on tuntud „halva“ kolesteroolina, kuna LDL-kolesterooli osakesed transpordivad rasvamolekule arterite seintele ja soodustavad ateroskleroosi teket ehk ummistavad artereid. (HDL-kolesterooli osakesed võivad seevastu rasvamolekule arterite seintelt eemaldada.) Kõik LDL-kolesterooli osakesed ei ole aga ühesugused ning olemas on mitmesuguseid erinevate mõõtmetega alamtüüpe. Suuremad on kindlasti paremad – paljud uuringud on näidanud, et inimeste puhul, kelle organismis leidub peamiselt väikeseid tihedaid LDL-kolesterooli osakesi, on südamehaigustesse haigestumise risk suurem kui inimeste puhul, kelle organismis leidub peamiselt suuri LDL-kolesterooli osakesi. Positiivne on see, et ehkki munad kipuvad mõnede inimeste organismis LDL-kolesterooli taset tõstma, näitavad uuringud, et LDL-kolesterooli osakesed muutuvad väikestest ja tihedatest suurteks, mis vähendab südame-veresoonkonna probleemide esinemise riski.

Teil on rohkem energiat – vaid üks muna sisaldab umbes 15% teie soovituslikust päevasest B2-vitamiini kogusest. See on üks kaheksast B-vitamiinist, mis aitab organismil muundada toitu energia tootmiseks kasutatavaks kütuseks.

Parandate oma naha ja juuste seisundit – B-kompleksi vitamiinid on vajalikud ka naha, juuste, silmade ja maksa tervise tugevdamiseks. (Lisaks B2-vitamiinile sisaldavad munad rikkalikult B5- ja B12-vitamiini.) Samuti aitavad munad tagada närvisüsteemi normaalse toimimise.

Kaitsete oma aju – munad toidavad aju suuresti tänu olulisele toitainele koliinile. See on rakumembraani koostisosa, mis on vajalik neurotransmitteri atsetüülkoliini sünteesiks. Uuringutes on täheldatud, et koliinipuudus on seotud neuroloogiliste haiguste ja kognitiivsete funktsioonide nõrgenemisega.

Päästate enda elu – üks vähem teada olevatest hämmastavatest asjadest, milleks teie organism võimeline on, on võime toota 11 tähtsat aminohapet, mis on vajalikud elus püsimiseks. Teie organism vajab aga 20 tähtsat aminohapet. Arvake ära, kust saab teie organism need üheksa puudujäävat aminohapet? Õige, munadest! Nende üheksa aminohappe puuduse tagajärjeks võib olla lihasmassi vähenemine, immuunreaktsiooni nõrgenemine, nõrkus, kurnatus ning muutused teie naha ja juuste tekstuuris.

Kogete vähem stressi ja ärevust – munas leiduva üheksa aminohappe puudus võib mõjutada vaimset tervist.

Kaitsete oma silmi – kahel munades leiduval antioksüdandil luteiinil ja zeaksantiinil on tugev silmi kaitsev toime. Neid ei leia munaasendajatest, kuna need sisalduvad ainult munarebus. Antioksüdandid vähendavad oluliselt kollatähni kärbumise ja hallkae tekke ohtu, mis on eakate nägemiskahjustusi ja nägemiskaotust põhjustavate tegurite seas juhtival kohal.

Parandate oma luude ja hammaste tervist – munad on üks vähestest looduslikest D-vitamiini allikatest. D-vitamiin on tähtis tervisele ning tugevatele luudele ja hammastele. Selle kasulik toime seisneb eelkõige kaltsiumi imendumise soodustamises. (Kaltsium on seejuures tähtis ka südame- ja käärsoole tervisele ning ainevahetusele.)

Täiskõhutunne tekib kiiremini ja sööte vähem – munad on nii hea kvaliteetse valgu allikas, et teisi valguallikaid hinnatakse võrdluses munadega. (Munadele antakse täiuslik skoor: 100.) Paljudes uuringutes on täheldatud kõrge valgusisaldusega toitude mõju söögiisule. Lihtsamalt öeldes kustutavad need suurema nälja. Ilmselt ei üllata teid, et munadele on kõrge skoor antud ka täiskõhutunde indeksiks nimetataval skaalal, millega mõõdetakse toiduainete võimet tekitada täiskõhutunnet.

Põletate rasva – mune on seostatud rasva põletamisega suuresti tänu nende täiskõhutunnet tekitavale omadusele. Selleteemaline uuring andis märkimisväärseid tulemusi: osalised sõid kaheksa nädala jooksul hommikuks kaks muna või ühe kukli, mis sisaldasid võrdses koguses kaloreid. Muna sööjate rühmal langes kehakaal 65% võrra rohkem, rasva sisaldus kehas vähenes 16% võrra rohkem, kehamassiindeks 61% võrra rohkem ning taljeümbermõõt 34% võrra rohkem kui teisel rühmal!